W ciągu ostatnich kilku lat radykalnie wzrosła popularność terapii opartej o wlewy witaminowe. Polega ona na dożylnym podawaniu rozmaitych substancji: aminokwasów, witamin i preparatów witaminopodobnych celem zapewnienia ich szybszego działania, a także zwiększenia ich stężenia w organizmie, bowiem ponad 90% witamin pozyskiwanych drogą doustną, wraz z dietą oraz w suplementach, jest blokowanych na poziomie układu pokarmowego, z którego się nie wchłania. Kroplówki pozwalają pominąć jego etap, a specyfik podać bezpośrednio do krwioobiegu, gdzie przyswoi się w całości. Wlewy takie możemy podzielić na kilka kategorii: prozdrowotne, prokognitywne, czyli poprawiające sprawność umysłu i wlewy dla sportowców. Dziś zajmiemy się ostatnią z wymienionych grup. Czy takie wlewy są skuteczne?

Wlewy wzmacniające wytrzymałość  

Będą one idealne dla osób biorących udział w dyscyplinach wydolnościowych, a szczególnie tych, które zamierzają uczestniczyć w jakichś zawodach. Przydadzą się również chcącym sprawdzić maksymalne możliwości swojego ciała.  

Fundamentem tego wlewu są l-alanyl l-glutamina i Solcoseryl. Glutamina jest szczególnie przydatna w trakcie długotrwałych cyklów treningowych, bowiem wraz z upływającym podczas aktywności czasem zmniejsza się jej stężenie w obiegu, co może mieć wpływ na spadek wydolności. Pokrycie jej niedoboru pozwala skutecznie przeciwdziałać spadkom kondycji oraz przedłużyć sesję treningową. L-Alanyl L-Glutamina sportowcom bardziej znana jest pod nazwą Sustamine. Połączenie glutaminy z l-alaniną pomaga nawadniać organizm i wzmacnia jego układ immunologiczny. Solcoseryl to obfitujący w czynniki regeneracyjne bezbiałkowy dializat krwi cielęcej. Z uwagi na zdolność do sprawniejszej regeneracji, zdobył on przychylność wielu profesjonalnych sportowców. Bardzo przydatne w sportach wytrzymałościowych są też jego właściwości wspierające gospodarkę energetyczną. Siarczan magnezu zaś przeciwdziała uczuciu potreningowego zmęczenia. Witamina C redukuje bolesność po cyklu treningowym, niszcząc wolne rodniki. Oprócz tego taki rodzaj wlewu dostarcza niezbędnych płynów elektrolitowych.

Wlewy budujące sylwetkę

Dedykowane tym, którzy chcą poprawić ukrwienie, a w konsekwencji pracę swoich mięśni 

Tego rodzaju wlew składa się z 4 aminokwasów, które istotnie oddziałują na jakość treningów. Przede wszystkim są to arginina i cytrulina. Te aminokwasy zwiększają ilość rozszerzającego naczynia krwionośne tlenku azotu. Są więc odpowiedzialne za napływ odżywczej krwi do trenowanych mięśni. Ów rezultat powoduje także, iż trenowane partie mięśniowe rosną. Taki aspekt estetyczny zauważalnie zwiększa motywację. Kolejny aminokwas to ornityna. Wspomaga ona neutralizację amoniaku, który wzrasta głównie w czasie długotrwałego wysiłku i może powodować zmęczenie. Powstrzymując to zjawisko, możemy trenować dłużej oraz intensywniej. Ostatni aminokwas to wydłużająca cykle treningowe tauryna. Oprócz nich wspomnieć warto o dializacie krwi cielęcej – Solcoserylu, który wspomaga regenerację tkanek. Całości dopełniają roztwór glukozy i siarczan magnezu.

Wlewy regeneracyjne

Adresowane, jak mówi ich nazwa, do osób potrzebujących rekonwalescencji po kontuzji albo po prostu sesji treningowej, która je osłabiła.

Dzięki terapii procesy regeneracyjne zyskują na intensywności, a odbudowa uszkodzonych tkanek przebiega zdecydowanie sprawniej. Jest to szczególnie istotne dla tych, którzy zmagają się z rozmaitymi urazami wymagającymi (w celu naprawienia szkód, jakie wyrządziły) wytężonej pracy organizmu. Wymienić tutaj można wszelkiego rodzaju rany pooperacyjne, złamania, stłuczenia. Odbudowa przyda się również osobom, które nie odniosły konkretnego urazu, lecz narzekają na przemęczenie będące rezultatem nazbyt intensywnego trybu życia. Fundamentem kuracji są wspomagające syntezę białek aminokwasy oraz wspomagający aparat ruchu Solcoseryl, i deficytowy pierwiastek, jakim jest magnez. Umożliwia on redukcję uczucia zmęczenia, zwiększając równocześnie zdolności poznawcze.